Etapy montażu szamba betonowego

Szamba betonowe to zbiorniki na nieczystości charakteryzujące się dużą wytrzymałością, konkurencyjną ceną w porównaniu z wariantami z tworzyw sztucznych, a także bardzo łatwym montażem. Jak w poszczególnych etapach wygląda ten ostatni?

Zakup szamba betonowego

Zanim przystąpimy do montażu, musimy oczywiście zakupić odpowiedni zbiornik. Jego wielkość powinna być dostosowana przede wszystkim do liczby domowników tak, aby konieczność wywozu nie była zbyt częsta. Do wyboru mamy więc m.in. betonowe szamba jednokomorowe, dwukomorowe, a także bardziej skomplikowane zbiorniki monolityczne – wszystkie one mają także różne wielkości, średnio od 4 do 12 m3. Jeśli już zdecydujemy się na konkretny model, nadszedł czas na montaż.

Wykonanie wykopu pod zbiornik na ścieki 

Posiadając już wymiary szamba, możemy zatrudnić ekipę, która wykona wykop pod zbiornik (powinien on mieć około 0,5 m naddatku względem wymiarów szamba). Niezbędne będzie też wyrównanie dna (najlepiej minikoparką), a także przysypanie go warstwą żwiru lub piasku w celu utwardzenia ziemi.

Dowóz szamba betonowego na teren posesji

Kolejnym krokiem jest przywiezienie zbiornika na teren posesji. Z racji dużej masy, transportem najczęściej zajmuje się firma, od której zakupiliśmy zasobnik. Usługę przewozu szamba betonowego wraz z montażem realizujemy również w ramach naszej działalności.

Osadzenie szamba betonowego w wykopie

Wpuszczenie szamba betonowego do wykopu będzie niemożliwe bez odpowiedniego sprzętu. Jeśli zbiornik ma dodatkowo płytę przykrywającą, wówczas potrzebny będzie dźwig. Płyta może być jednak mocowana także na miejscu i wtedy wystarczy samochód ciężarowy z zamontowanym żurawiem. Ostatnim krokiem jest instalacja kominków inspekcyjnych pozwalających na opróżnianie szamba, a także zasypanie wykopu.

Jak widać, montaż szamba betonowego nie jest dla inwestora skomplikowanym przedsięwzięciem. Większość przedsiębiorstw sprzedających tego typu zbiorniki oferuje też usługi transportu oraz montażu, dlatego całe przedsięwzięcie od zakupu do instalacji trwa zaledwie kilka dni roboczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top
Dokonujemy darmowej wyceny. Zadzwoń 880 363 323