Zastosowanie dwukomorowych szamb betonowych

W przypadku każdego obiektu budowlanego na etapie projektu budowlanego należy podjąć decyzję, jaki zastosowany zostanie w danym przypadku sposób utylizacji ścieków. Tam, gdzie nie ma możliwości podpięcia obiektu budowlanego, domu jednorodzinnego do kanalizacji zbiorczej należy wybrać albo szambo bezodpływowe jednokomorowe, albo szambo przelewowe dwukomorowe, bądź zdecydować się na jedną z droższych metod radzenia sobie ze ściekami – wybudować własną przydomową oczyszczalnię ścieków. Dzisiaj zajmiemy się szambami dwukomorowymi, jako rozwiązaniem pośrednim z wymienionych wariantów możliwości zagospodarowania ścieków.

Dają one dość duże oszczędności pod względem budowy oraz będące stosunkowo komfortowym rozwiązaniem biorąc pod uwagę użytkowanie tego rodzaju zbiorników asenizacyjnych.

Szambo betonowe przelewowe z drenażem

Szamba dwukomorowe nazywane są fachowo szambami betonowymi przelewowymi z drenażem. Szamba te dzięki dwóm komorom pozwalają na separację nieczystości grubych od zanieczyszczeń płynnych, które z kolei dzięki stosowaniu odpowiedniej flory bakteryjnej zostają oczyszczone i przez drenaż mogą by odprowadzane do gruntu lub rowu melioracyjnego. Takie rozwiązanie pozwala na zwiększenie komfortu korzystania ze zbiorników asenizacyjnych. Dzięki częściowemu odprowadzeniu nieczystości płynnych przez system drenujący, nie musimy tak często zamawiać wozu asenizacyjnego do wywozu nieczystości, co przekłada się na oszczędności dla gospodarstwa domowego.

Ważną cechą odróżniającą szamba jedno od dwukomorowych jest posiadanie przez te drugie dwóch kominów rewizyjnych celem osobnego dostępu do obu przegród, komór szamba.

Gdzie stosowane są szamba przelewowe?

W przypadku szamb przelewowych musimy wziąć pod uwagę grunt, na którym ma stanąć zbiornik. Jest niezwykle ważne, aby nie był to teren podmokły, czy bagienny. Decydując się na to rozwiązanie, musimy pamiętać o tym, że potrzebne będzie zgłoszenie do gminy budowy takiego szamba. Bez pozwolenia z gminy budowa szamba przelewowego będzie nielegalna i grozi odpowiedzialnością karną.

Zalety posiadania szamba dwukomorowego

Żadne dwukomorowe zbiorniki asenizacyjne nie są oczyszczalnią ścieków i powstałej wody, pod żadnym pozorem nie można używać w gospodarstwie domowym. Stosowany system rozsączania pozwala jednak na nawodnienie trawników na terenie posesji. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe korzyści finansowe, nie tylko spowodowane rzadszym korzystaniem z usług firm asenizacyjnych, ale również dzięki oszczędnościom na podlewaniu trawnika. Warto jeszcze raz zaznaczyć, że szambo dwukomorowe będzie najlepszym rozwiązaniem w przypadku budynków położonych na suchym gruncie, w przeciwnym razie najlepszym rozwiązaniem będzie szambo jednokomorowe. Najlepiej wybierając szambo poradzić się firmy oferującej szamba, jaki rodzaj zbiornika będzie odpowiedni do naszych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top
Dokonujemy darmowej wyceny. Zadzwoń 880 363 323