Zasady eksploatacji szamb betonowych

Szambo to zbiornik fermentacyjny, w którym zbierają się odpady z naszego domu – zarówno stałe, jak i płynne. Jego zawartość podlega nieustannym procesom chemicznym i fizycznym. Trzeba przyznać, że jest niebezpieczna dla zdrowia, należy więc zadbać o ich poprawny montaż, aby zapewniały szczelność. Ponadto, koniecznie należy dbać o ich poprawną eksploatację, aby ich zawartość nie stanowiła dla nikogo zagrożenia.  Przede wszystkim należy pamiętać o tym, co wolno, a czego nie wolno wrzucać do kanalizacji. Na pewno nie powinniśmy wrzucać żadnych przedmiotów stałych i trudno się rozkładających. Wiele osób zapomina, że do kanalizacji nie można wrzucać mokrych chusteczek, płatków kosmetycznych, podpasek, czy niedopałków papierosów. Wszystkie te materiały nie dość, że nie rozkładają się szybko (albo i nawet po zastosowaniu specjalnych preparatów do rozkładania), to dodatkowo zapychają rury.

Zabezpieczenie szamba

Jeżeli powyższe zasady zostaną spełnione nie powinno być problemu z szambem. Bardzo ważny jest regularny przegląd, który należy wykonywać na szczęście niezbyt często, mianowicie raz na 2-3 lata. Aby zabezpieczyć szambo należy dbać o odpowiednie zużycie wody poprzez nalewanie do wanny odpowiedniej ilości wody, zakręcanie kurków przy myciu zębów, używanie toalety w celu spłukania ścieków. Dla celów estetycznych warto wokół szamba posadzić trawę oraz bezwzględnie należy pamiętać, aby nie przejeżdżać po nim samochodem.

Preparaty do czyszczenia szamba

Szambo wymaga regularnej konserwacji. Koniecznie należy usuwać nadmiar zgromadzonych osadów. Czyszczenie wykonuje się za pomocą specjalnych preparatów biologicznych lub chemicznych, które zmniejszają ilość ścieków poprzez ich rozkład. W zakresie środków do czyszczenia szamba możemy wybrać:

– preparaty, które rozkładają bakterie i usuwają większość zanieczyszczeń;
– środki do dezynfekcji, które zabijają wszelkie bakterie;
– preparaty do udrożniania rur.

Tak  zadbane szambo zapewnia bezpieczeństwo, jest szczelne i odporne na działanie czynników zewnętrznych, oraz korozje, czy nacisk. Ponadto, jest ekologiczne – co jest jego ogromną zaletą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top
Dokonujemy darmowej wyceny. Zadzwoń 880 363 323