Szambo betonowe monolityczne. Co to takiego?

Posiadanie domu w cichej i spokojnej okolicy, to marzenie wielu ludzi. Inwestycja taka często wiąże się z problemami, polegającymi na prawidłowym odprowadzeniu nieczystości, powstających w każdym gospodarstwie domowym. Problemy te wynikają z braku dostępu do zbiorczej sieci kanalizacyjnej. Należy wówczas znaleźć rozwiązanie sytuacji. Świadome i przyjazne środowisku naturalnemu jest zainwestowanie w bezodpływowe, monolityczne szambo betonowe.

Sposoby budowania szamba

Szambo betonowe można zbudować na kilka sposobów. Do najpopularniejszych należą trzy możliwości: szambo zbudowane z kręgów, zbiorniki betonowane na miejscu budowy oraz instalacja zbiorników gotowych. Kręgi są stosunkowo tanie. Łatwo je przetransportować, a do ich instalacji nie trzeba przygotowywać wykopu o znacznych wymiarach. Dno zbiornika z kręgów można wybetonować na miejscu. Zwykłe kręgi betonowe nie spełniają normy szczelności dotyczących gromadzenia ścieków bytowych. Szambo z kręgów może powodować problem przy kontroli oraz podczas odbioru budynku. Szambo betonowane na budowie wykonuje się na podstawie projektu, dlatego może mieć nietypowe wymiary. Do budowy nie trzeba używać ciężkiego sprzętu. Zbiornik na ścieki może się znajdować nawet w miejscu narażonym na duże obciążenia. Najlepszym rozwiązaniem jest instalacja monolitycznego szamba betonowego, wylewanego razem z dnem, które spełnia wszystkie warunki techniczne i posiada niezbędne atesty. Taki rodzaj szamba ma podstawę wykonaną z betonu, która jest elementem prefabrykowanym. Jego ściany wewnętrzne zawierają szczelną powłokę ochronną, chroniącą przed toksycznym działaniem ścieków. Duży wybór wielkości sprawia, że monolityczne szambo betonowe można dopasować zarówno do większych, jak i do mniejszych posesji.

Zalety betonowego szamba monolitycznego

Monolityczne szamba betonowe wytwarzane są przy użyciu nowoczesnych technologii produkcji, dlatego lepiej radzą sobie w zróżnicowanych warunkach glebowych. Główną ich zaletą jest ich solidna konstrukcja, a co za tym idzie również odporność. Wytrzymałość monolitycznych szamb betonowych potwierdzona jest odpowiednim atestem – przez lata są odporne na ściskanie boczne. Monolityczna konstrukcja o dużej masie stabilnie spoczywa w miejscu przeznaczenia i jest całkowicie niewrażliwa na działanie wód gruntowych. Nie uszkadza jej nawet ciężar parkujących czy przejeżdżających pojazdów. W większości przypadków nie wymaga ona żadnego specjalnego mocowania, kotwiczenia do podłoża. Dzięki obszernym, solidnym, betonowym blokom, nieczystości można gromadzić przez dłuższy czas, co pozwala na zminimalizowanie wydatków związanych z ich wywozem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top
Dokonujemy darmowej wyceny. Zadzwoń 880 363 323